Ars Militaria

Hadtörténelem népszerűen, hadtörténelem szakszerűen

Írások a magyar és egyetemes hadtörténelem területéről az Árpád-kortól a közelmúltig

KÖSZÖNTŐ

Az Úr 2020. évére a világhálót és a legnépszerűbb sötétkék hátterű közösségi oldalt elözönlötték a hadtörténelmi, katonai, biztonságpolitikai témájú blogok, csoportok, oldalak. Ezeken a legfinnyásabb ízlésűek is megtalálhatják az érdeklődésüknek megfelelő témákat a pattintott kőkorszak hadviselésétől kezdve Dédes vár építéstörténetén át a Magyarországon hasra szállt Liberátorokig. A színvonal hullámzó, hiszen a netre jóformán bárki bármit feltölthet, azonban – hála az interaktív felületeknek – hamar megjelennek a szakértő velociraptorok is, és jaj annak, aki hibázik… néha annak is, aki nem.

Az Ars Militaria szerzői profi hadtörténészként szállnának be az online katonai blogok virtuális Sztálingrádjába. A történész elé biggyesztett had szócska azonban esetükben nem fosztóképző. Ezt a műfajt sokáig többnyire hivatásos katonák végezték, akik a Vezérkar vagy a Hadilevéltár valamelyik sötét irodájában, az uniformisra könyökvédőt húzva ültek íróasztalhoz, és akiket a csípőben hordozott gránátszilánk emlékeztetett a háború realitásaira. A vaskos könyvek, amelyeket akár saját koruk, akár a korábbi időszakok háborúiról írtak, magukon viselték a hivatásos katona szemléletét, és általában nem a közvélemény tudásvágyát elégítették ki, hanem nagyon is praktikus célokat szolgáltak: a múlt tapasztalatait átadva segíteni a felkészülést a jövő háborúira. Sajnos, ezek a munkák a bennük rejlő óriási tényanyag ellenére gyakran olyanok, mint a leningrádi erőd: bevehetetlenek. A második világégés ráadásul jócskán elvette a fejlett világ kedvét a háborúsditól. A vietnámi háborút és a párizsi diáklázadásokat követő baloldali, pacifista hullámokat követően és általában a jóléti társadalmak világában az egyenruha és minden militária gyanússá, amolyan fasisztoid hóborttá vált.

A hadtörténetírás teljesen kikerült az Akadémiai és egyetemi oktatás látóköréből is; ugyanakkor azok, akik dacosan mégis ilyesmivel akartak foglalkozni, kénytelenek voltak új utakat keresni maguknak, és olyan témákat beemelni, melyek hallatán egy porosz vezérkari tiszt a falhoz vágta volna a Pickelhaubét. Nők szerepe a hadseregben, a tisztikar és a legénység társadalmi összetétele, tábori bordélyok, civilek és katonák összezördülései, hadifoglyok sorsa stb. stb. A hadtörténetírás azonban mégis csak megújult, és az utóbbi évtizedekben ismét reneszánszát éli.

Szerzőink, mondhatjuk, mindkét térfélen fociznak. Képzett történészek, akik biztos kézzel forgatják a forráskritika rapírját és ismerik (bár annyira nem szeretik) a posztmodern szkepszis minden redőzetét. Ugyanakkor, ha nem is hivatásos katonák, de munkásságukat egyenruhás kollégáik olvasták, ismerik, és nem sajnálják a kritikát, ha az illető pontatlanul alkalmazza a katonai fogalmakat vagy egyéb civil slendriánságokat követ el. Kikötés, sőt vesszőfutás is előfordult, mert egy történész szinonimaként használta a csata és az ütközet fogalmát.

Blogunk, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum ismeretterjesztő fórumaként jelentkezik hétről-hétre írásokkal. A bloggazda szándéka szerint ezen írások műfaja, témája, terjedelme vegyes, tükrözi a kollektíva szerteágazó érdeklődését, kutatási területeit.

Kellemes olvasgatást kíván:

Az Ars Militaria csapata

 

A csapat tagjai és kutatási területük (betűrendben):

Domokos György
Általános kutatási területe a Habsburg monarchia és Magyarország hadtörténete a 16-17. században, különös tekintettel a törökellenes védelmi rendszer kiépítésre és működésére; speciális kutatási területe a várépítészet és a tűzfegyverek fejlődése, alkalmazása a 14-18. században Európában és Magyarországon.

Hermann Róbert
Kutatási területe az 1848-1849. évi forradalom és szabadságharc története.

Krámli Mihály
Kutatási területe az osztrák-magyar haditengerészet története.

Lázár Balázs
Érdeklődési és kutatási területe a 18. század hadművészete és a napóleoni háborúk, az utóbbi években a császári-királyi hadsereg magyarországi hadkiegészítésével, a török háborúk hadifogoly-kérdésével, illetve Hadik András katonai iratainak kiadásával foglalkozott.
MTMT:https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=10031372

Mészáros Kálmán
1997-től a Hadtörténeti Intézet munkatársa, kutatási területe a 17/18. század fordulójának magyar (had)története (1670-1740), ezen belül is főként a Rákóczi-szabadságharc időszaka.

Pollmann Ferenc
Kutatási területe az I. világháború története, ezen belül a háború kitörésének körülményei és balkáni hadszíntér eseményei.

Süli Attila
Kutatási területe az 1848-1849. évi forradalom és szabadságharc története, különös tekintettel az erdélyi eseményekre.

Szabó Péter
Kutatási területe Magyarország katonai részvétele a második világháborúban.

Tóth Péter András
Kutatási területe az I. világháború története.

Tulipán Éva
Történész kutató, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa. Kutatási területe Magyarország 1945 utáni történetének, különösen az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeinek és következményeinek erőszaktörténeti, kulturális emlékezeti és emlékezetpolitikai nézőpontú vizsgálata. Az MTA Történeti Bizottsága II. világháborús albizottsága és az Erőszaktörténeti Munkacsoport tagja.

Veszprémy László
Kutatási területe az Árpád-kor hadtörténete.

 

2021. feb 28.

JÓZEF BEM, „A LENGYEL NAPÓLEON” MAGYARORSZÁGON – AZ ÉREM KÉT OLDALA

írta: Kemény Krisztián
JÓZEF BEM, „A LENGYEL NAPÓLEON” MAGYARORSZÁGON – AZ ÉREM KÉT OLDALA

1 „Bem apó”   Józef Bem, vagy „magyarosan” Bem József talán a magyar história legismertebb lengyel személyisége. Alakja köré már életében legendák szövődtek, a halála óta eltelt 171 évben pedig szinte „népmesei” figurává vált. Általános az a vélemény, hogy „Bem apó” katonái és a költőgéniusz,…

Tovább Szólj hozzá

19. század 1848-1849 Bem József

2021. feb 25.

FELKÉSZÜLNI, DE MIRE? HADERŐFEJLESZTÉSI VITÁK AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBAN (1914–1917) II.

írta: Blogvendegszerzo
FELKÉSZÜLNI, DE MIRE? HADERŐFEJLESZTÉSI VITÁK AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBAN (1914–1917) II.

  1 Amerikai vadászrepülők légiharcban a nyugati fronton   (A bejegyzés első része itt olvasható.) 1915 őszén jelentős változások következtek be a már korábban is népszerű vitatémában. Akkortól datálható a vita kiszélesedésének időszaka, ugyanis mindkét tábor igyekezett országosan és…

Tovább Szólj hozzá

20. század Egyesült Államok Katonai propaganda Haderő-fejlesztés

2021. feb 22.

MI LETT VOLNA, HA..., AVAGY MIT (NEM) MENTETT MEG ZRÍNYI MIKLÓS 1664-BEN

írta: Domokos György
MI LETT VOLNA, HA..., AVAGY MIT (NEM) MENTETT MEG ZRÍNYI MIKLÓS 1664-BEN

1 Zrínyi Miklós (1620–1664)   Utazásra szeretném hívni a Tisztelt Olvasót. Utazásra a feltételezések, a „mi lett volna, ha...” világába. Gondolom, akik e blogot olvassák, tisztában vannak azzal, hogy e kérdés közismerten történelmietlen. Ebből következően az alábbiakat egyfajta szellemi-gondolati…

Tovább Szólj hozzá

17. század Zrínyi Miklós 1663-1664. évi háború Téli hadjárat (1664) Zrínyi-Újvár

2021. feb 18.

A GIGÁSZOK PUSZTULÁSA – JAPÁN ÓRIÁS CSATAHAJÓINAK ELSÜLLYESZTÉSE, 1944–1945

írta: Blogvendegszerzo
A GIGÁSZOK PUSZTULÁSA – JAPÁN ÓRIÁS CSATAHAJÓINAK ELSÜLLYESZTÉSE, 1944–1945

1 A JAMATO harcban az amerikai repülőgépekkel   Bár több évtizedes, töretlen fejlődés állt mögötte, a Japán Császárság még a 20. század elején sem volt gazdaságilag olyan erős, hogy az angolszász hatalmakéhoz mérhető hadiflottát hozzon létre. A hadihajók közül a legnagyobb és legdrágább kategória,…

Tovább Szólj hozzá

20. század Csendes-óceáni háború Csatahajók Japán flotta

2021. feb 14.

EGY MAGYAR NÁDOR A TÖRÖK SZULTÁN FOGSÁGÁBAN (1396), AVAGY ÉR-E ANNYIT EGY MAGYAR NÁDOR, MINT EGY BURGUND HERCEG?

írta: Blogvendegszerzo
EGY MAGYAR NÁDOR A TÖRÖK SZULTÁN FOGSÁGÁBAN (1396), AVAGY ÉR-E ANNYIT EGY MAGYAR NÁDOR, MINT EGY BURGUND HERCEG?

1 A keresztesek Nikápoly várát ostromolják – ahogy fél évszázaddal később elképzelték   A nikápolyi hadjárat, 1396 A korábbi történetírás sokáig kárhoztatta a nikápolyi (Nikápoly a Duna partján, ma Nikopol, Bulgária) keresztes hadjáratot. A vereségért, valamint a későbbi török előrenyomulásért…

Tovább Szólj hozzá

Luxemburgi Zsigmond 14. század Nikápolyi csata I. Bajezid szultán Hadifoglyok kiváltása

2021. feb 10.

FELKÉSZÜLNI, DE MIRE? HADERŐFEJLESZTÉSI VITÁK AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBAN (1914–1917) I.

írta: Blogvendegszerzo
FELKÉSZÜLNI, DE MIRE? HADERŐFEJLESZTÉSI VITÁK AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBAN (1914–1917) I.

1 Amerikai katonák a szuronyharcot gyakorolják   Az Egyesült Államok I. világháborús szerepléséről elsősorban a kimerülés szélén álló szövetségeseinek megsegítése és a sikeres, Németország kapitulációjáig tartó előrenyomulás él a közgondolkodásban. Lényegesen kevesebb szó esik arról, hogy a hadba…

Tovább Szólj hozzá

19. század 20. század Egyesült Államok Katonai propaganda Haderő-fejlesztés

2021. feb 07.

A RÁKOSDI HATÁRŐRÖK MOZGALMA 1848-BAN

írta: Süli Attila
A RÁKOSDI HATÁRŐRÖK MOZGALMA 1848-BAN

      Hunyad megye 1848–1849. évi története a forradalom és szabadságharc történetének feldolgozatlan fejezetét képezi, pedig a törvényhatóság csekély számú magyarsága emberfeletti teljesítménnyel járult hozzá Erdély önvédelmi harcához. A megye lakosságának többsége román nemzetiségű volt, csak…

Tovább Szólj hozzá

19. század Határőrség 1848-1849 Határőrvidék

2021. feb 03.

„ADJ A KIRÁLYNAK KATONÁT”, AVAGY HADKIEGÉSZÍTÉSI RENDSZEREK AZ EURÓPAI ÁLLANDÓ HADSEREGEKBEN II.

írta: Rossbach1757
„ADJ A KIRÁLYNAK KATONÁT”, AVAGY HADKIEGÉSZÍTÉSI RENDSZEREK AZ EURÓPAI ÁLLANDÓ HADSEREGEKBEN II.

A SVÉD ÉS A POROSZ HADKIEGÉSZÍTÉSI SZISZTÉMA

  1 A porosz Holstein-Beck (11.) gyalogezred gránátosai harcban az ellenség utóvédjével Chotusitznál, 1742. május 17-én    Nyugat-Európa viszonylag gazdag országai lényegében zsoldos hadseregeket tartottak fenn a 18. század folyamán (lásd előző bejegyzésünket a témában). Észak-Európa két…

Tovább Szólj hozzá

18. század Svédország Poroszország Hadkiegészítés

süti beállítások módosítása