Ars Militaria

Hadtörténelem népszerűen, hadtörténelem szakszerűen

Írások a magyar és egyetemes hadtörténelem területéről az Árpád-kortól a közelmúltig

KÖSZÖNTŐ

Az Úr 2020. évére a világhálót és a legnépszerűbb sötétkék hátterű közösségi oldalt elözönlötték a hadtörténelmi, katonai, biztonságpolitikai témájú blogok, csoportok, oldalak. Ezeken a legfinnyásabb ízlésűek is megtalálhatják az érdeklődésüknek megfelelő témákat a pattintott kőkorszak hadviselésétől kezdve Dédes vár építéstörténetén át a Magyarországon hasra szállt Liberátorokig. A színvonal hullámzó, hiszen a netre jóformán bárki bármit feltölthet, azonban – hála az interaktív felületeknek – hamar megjelennek a szakértő velociraptorok is, és jaj annak, aki hibázik… néha annak is, aki nem.

Az Ars Militaria szerzői profi hadtörténészként szállnának be az online katonai blogok virtuális Sztálingrádjába. A történész elé biggyesztett had szócska azonban esetükben nem fosztóképző. Ezt a műfajt sokáig többnyire hivatásos katonák végezték, akik a Vezérkar vagy a Hadilevéltár valamelyik sötét irodájában, az uniformisra könyökvédőt húzva ültek íróasztalhoz, és akiket a csípőben hordozott gránátszilánk emlékeztetett a háború realitásaira. A vaskos könyvek, amelyeket akár saját koruk, akár a korábbi időszakok háborúiról írtak, magukon viselték a hivatásos katona szemléletét, és általában nem a közvélemény tudásvágyát elégítették ki, hanem nagyon is praktikus célokat szolgáltak: a múlt tapasztalatait átadva segíteni a felkészülést a jövő háborúira. Sajnos, ezek a munkák a bennük rejlő óriási tényanyag ellenére gyakran olyanok, mint a leningrádi erőd: bevehetetlenek. A második világégés ráadásul jócskán elvette a fejlett világ kedvét a háborúsditól. A vietnámi háborút és a párizsi diáklázadásokat követő baloldali, pacifista hullámokat követően és általában a jóléti társadalmak világában az egyenruha és minden militária gyanússá, amolyan fasisztoid hóborttá vált.

A hadtörténetírás teljesen kikerült az Akadémiai és egyetemi oktatás látóköréből is; ugyanakkor azok, akik dacosan mégis ilyesmivel akartak foglalkozni, kénytelenek voltak új utakat keresni maguknak, és olyan témákat beemelni, melyek hallatán egy porosz vezérkari tiszt a falhoz vágta volna a Pickelhaubét. Nők szerepe a hadseregben, a tisztikar és a legénység társadalmi összetétele, tábori bordélyok, civilek és katonák összezördülései, hadifoglyok sorsa stb. stb. A hadtörténetírás azonban mégis csak megújult, és az utóbbi évtizedekben ismét reneszánszát éli.

Szerzőink, mondhatjuk, mindkét térfélen fociznak. Képzett történészek, akik biztos kézzel forgatják a forráskritika rapírját és ismerik (bár annyira nem szeretik) a posztmodern szkepszis minden redőzetét. Ugyanakkor, ha nem is hivatásos katonák, de munkásságukat egyenruhás kollégáik olvasták, ismerik, és nem sajnálják a kritikát, ha az illető pontatlanul alkalmazza a katonai fogalmakat vagy egyéb civil slendriánságokat követ el. Kikötés, sőt vesszőfutás is előfordult, mert egy történész szinonimaként használta a csata és az ütközet fogalmát.

Blogunk, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum ismeretterjesztő fórumaként jelentkezik hétről-hétre írásokkal. A bloggazda szándéka szerint ezen írások műfaja, témája, terjedelme vegyes, tükrözi a kollektíva szerteágazó érdeklődését, kutatási területeit.

Kellemes olvasgatást kíván:

Az Ars Militaria csapata

 

A csapat tagjai és kutatási területük (betűrendben):

Domokos György
Általános kutatási területe a Habsburg monarchia és Magyarország hadtörténete a 16-17. században, különös tekintettel a törökellenes védelmi rendszer kiépítésre és működésére; speciális kutatási területe a várépítészet és a tűzfegyverek fejlődése, alkalmazása a 14-18. században Európában és Magyarországon.

Hermann Róbert
Kutatási területe az 1848-1849. évi forradalom és szabadságharc története.

Krámli Mihály
Kutatási területe az osztrák-magyar haditengerészet története.

Lázár Balázs
Érdeklődési és kutatási területe a 18. század hadművészete és a napóleoni háborúk, az utóbbi években a császári-királyi hadsereg magyarországi hadkiegészítésével, a török háborúk hadifogoly-kérdésével, illetve Hadik András katonai iratainak kiadásával foglalkozott.
MTMT:https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=10031372

Mészáros Kálmán
1997-től a Hadtörténeti Intézet munkatársa, kutatási területe a 17/18. század fordulójának magyar (had)története (1670-1740), ezen belül is főként a Rákóczi-szabadságharc időszaka.

Pollmann Ferenc
Kutatási területe az I. világháború története, ezen belül a háború kitörésének körülményei és balkáni hadszíntér eseményei.

Süli Attila
Kutatási területe az 1848-1849. évi forradalom és szabadságharc története, különös tekintettel az erdélyi eseményekre.

Szabó Péter
Kutatási területe Magyarország katonai részvétele a második világháborúban.

Tóth Péter András
Kutatási területe az I. világháború története.

Tulipán Éva
Történész kutató, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa. Kutatási területe Magyarország 1945 utáni történetének, különösen az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeinek és következményeinek erőszaktörténeti, kulturális emlékezeti és emlékezetpolitikai nézőpontú vizsgálata. Az MTA Történeti Bizottsága II. világháborús albizottsága és az Erőszaktörténeti Munkacsoport tagja.

Veszprémy László
Kutatási területe az Árpád-kor hadtörténete.

 

2021. már 29.

EGY ÉVES AZ ARS MILITARIA BLOG

írta: Rossbach1757
EGY ÉVES AZ ARS MILITARIA BLOG

  Amikor egy esztendővel ezelőtt útnak indítottuk ezt a blogot, azt gondoltuk, hogy az Ars Militaria, jó mesterlövészhez méltóan, láthatatlanul megbúvik majd a hazai blogszféra dzsungelében és legjobb esetben egy maroknyi – hozzánk hasonló – megszállott bukkan rá. Nem így történt! Már az egyik első…

Tovább Szólj hozzá

2021. már 27.

A NAGYRAVÁGYÓ NAGYVEZÍR, A LENDÜLETES LENGYEL KIRÁLY ÉS A CSALÓDOTT CSÁSZÁR TÖRTÉNETE 1683-BAN

írta: Domokos György
A NAGYRAVÁGYÓ NAGYVEZÍR, A LENDÜLETES LENGYEL KIRÁLY ÉS A CSALÓDOTT CSÁSZÁR TÖRTÉNETE 1683-BAN

A KAHLENBERGI CSATA ÉS MAGYARORSZÁG FELSZABADÍTÁSÁNAK KEZDETE

  1 A hadtörténelem egyik leglátványosabb jelenete: a lengyel szárnyas huszárok rohama Bécs mellett, 1683. szeptember 12. (rekonstrukció)   1683. szeptember 11-én éjjel a Wienerwald tetejéről színes rakéták szálltak az ég felé. Bécs meggyötört védőinek, akik július 14. óta elszenvedték a török…

Tovább Szólj hozzá

17. század Török hódoltság kora Bécs ostroma Kahlenbergi csata Magyarország felszabadítása

2021. már 24.

„MAROSVÁSÁRHELY GÁBOR ÁRONJA” – PSIKÁL MÁTÉ TÜZÉRSZÁZADOS ÉLETÚTJA

írta: Süli Attila
„MAROSVÁSÁRHELY GÁBOR ÁRONJA” – PSIKÁL MÁTÉ TÜZÉRSZÁZADOS ÉLETÚTJA

1 A honvéd tüzérég első nagy fegyverténye: a pákozdi csata   Ifj. Biás István marosvásárhelyi történész-levéltáros az 1900-ban megjelent Marosvásárhely a szabadságharcz alatt című művében így emlékezett arról a személyről, aki a helyi hadianyaggyártás vezetője volt: „…A templomok harangjainak…

Tovább Szólj hozzá

19. század 1848-1849 Haditechnika Ágyúöntés Fegyvergyártás

2021. már 21.

HÍREK NYUGATON EGY KELETI HÁBORÚRÓL – ESZTERGOM 1595. ÉVI OSTROMA II.

írta: Blogvendegszerzo
HÍREK NYUGATON EGY KELETI HÁBORÚRÓL – ESZTERGOM 1595. ÉVI OSTROMA II.

1 Ostromjelenet a 16. század második feléből (Rekonstrukció)  Az első rész itt olvasható! Esztergom ostroma Az ostrom eseményeinek leírása előtt érdemes áttekinteni, melyek voltak Esztergom védelmi rendszerének részei. A központi egység a 150 méter magas sziklára épített vár volt. Védművei (két…

Tovább Szólj hozzá

16. század Török hódoltság kora Tizenötéves háború Esztergom ostroma 1595

2021. már 19.

A NÉMET „NAGYMACSKÁK” ARANYKORA

írta: Blogvendegszerzo
A NÉMET „NAGYMACSKÁK” ARANYKORA

1 A prohorovkai páncélosütközet szovjet szemmel, 1943 (a valóságban Pantherek itt nem vettek részt a harcban)   1943 nyarán a szovjetek a páncélos-hadviselés terén szinte ugyanabban a kényelmetlen helyzetben találták magukat, mint amiben a németek voltak 1941 nyarán. A Szovjetunió elleni támadás…

Tovább Szólj hozzá

20. század II. világháború Haditechnika Harckocsik

2021. már 14.

KOSSUTH ÉS TÁBORNOKAI I.

írta: HermRob
KOSSUTH ÉS TÁBORNOKAI I.

1 Kossuth és Magyarország utolsó támaszai   A Kossuth-ikonográfiában a csoportképeket figyelve, feltűnő, hogy a Batthyány-kormányról készült ábrázolásokat leszámítva, Kossuthot rendszeresen ábrázolták a szabadságharc katonai vezetői körében, míg pld. az Országos Honvédelmi Bizottmány vagy a…

Tovább Szólj hozzá

19. század Kossuth Lajos 1848-1849 Honvédtábornokok

2021. már 10.

HÍREK NYUGATON EGY KELETI HÁBORÚRÓL – ESZTERGOM 1595. ÉVI OSTROMA I.

írta: Blogvendegszerzo
HÍREK NYUGATON EGY KELETI HÁBORÚRÓL – ESZTERGOM 1595. ÉVI OSTROMA I.

1 Lovascsata keresztények és oszmánok között   1594. május 19-én, „Esztergom vára vívásakor, midőn ostromnak mentenek az Vízivárosnak, lőtték meg Balassa Bálint urat […] két combján által ment az golóbis. Vesztette az barbély, Mátyás hercegé, nem akarván szót fogadni az magyar barbélyoknak és holt…

Tovább Szólj hozzá

16. század Török hódoltság kora Tizenötéves háború Esztergom ostroma 1595

2021. már 07.

BUKÁSRA ÍTÉLVE – ANTANT FLOTTATÁMADÁS A DARDANELLÁK ELLEN, 1915

írta: Blogvendegszerzo
BUKÁSRA ÍTÉLVE – ANTANT FLOTTATÁMADÁS A DARDANELLÁK ELLEN, 1915

  1 A török ütegek bombázása Chanaknál, feltehetően 1915. február 19-én   Az első világháború kitörésekor a Földközi-tenger és a Fekete-tenger közötti vízi átjárás felett fennhatósággal bíró Törökország nem állt egyik fél oldalára sem. Erősítette az ország német orientációját, hogy két német…

Tovább Szólj hozzá

20. század Haditengerészet Gallipoli Dardanellák Hadihajók

2021. már 03.

"NÉMETET KI FOG ELŐBB?" AVAGY "KI NYERTE EL A PÁLMÁT?"

írta: Mészáros Kálmán
"NÉMETET KI FOG ELŐBB?" AVAGY "KI NYERTE EL A PÁLMÁT?"

KÉT HUSZÁRCSÍNY A RÁKÓCZI-SZABADSÁGHARCBÓL

  1 Maximilan Starhemberg altábornagy elfogása. Jelenet a Rákóczi hadnagya c. filmből   II. Rákóczi Ferenc szabadságharcában az alapvetően könnyűlovasságból szervezett kuruc hadsereg állt szemben a császári csapatokkal, s bár a nyílt csatákban rendre kudarcot vallottak, a hagyományos portyázó…

Tovább Szólj hozzá

18. század Rákóczi-szabadságharc Huszárok vitézsége

süti beállítások módosítása